Хороша погода багатьох мотивує на прогулянки, заняття спортом на свіжому повітрі та просто на активний час проведення. Однак з весняним сезоном приходять і ризики отримання травм: падіння з велосипедів, самокатів, роликів, забиті місця та вивихи. Що робити при травмах коліна чи гомілки читайте за посиланням https://majestic.org.ua/travma-gomilki-mkb-10/.
Сьогодні ми докладніше розповімо про часту травму – вивих гомілкостопа. Як його правильно лікувати та що робити, щоб не допускати подібних інцидентів.
Гомілковостопний суглоб має велике значення в опорно-руховому апараті. Як і коліна, він відповідає за утримання ваги та розподіл навантаження. Його нормальна робота також залежить від тонусу прилеглих м’язів та сухожилля.
Малорухомість, зайва вага веде до ослаблення зв’язково-м’язового апарату. Це може призвести до вивиху при високих навантаженнях.
Ушкодження гомілковостопного суглоба загрожує частковим або повним розривом зв’язок або навіть переломом кісток. Для відновлення пошкодженої ноги знадобиться не тільки багато часу, але й знання, що потрібно робити і як у майбутньому не допускати такого.
Причини
- ходіння мокрою підлогою, льодом або ковзним покриттям, що призводить до падінь і пошкодження суглоба;
- носіння незручного взуття, у тому числі – туфель на високих підборах, платформ, шльопанців без задника;
- рух по нерівних поверхнях, каменях, коли великий ризик підвернути ногу;
- заняття спортом, рухливі ігри з бігом, стрибками;
- професійні змагання;
- патології скелета з ураженням суглобів, зв’язок та кісток, м’язів, що призводять до «розбовтаності» суглобів та нестійкості ходи;
- ураження нервової системи, при яких страждає координація та стійкість при ходьбі, людина неправильно ставить стопу на підлогу.
Пошкодження суглоба виникає, якщо стопа під час руху різко вивертається всередину чи назовні. Тоді перевантажуються зовнішні або бічні зв’язки, кістки суглоба зміщуються щодо один одного. Паралельно з вивихом можливе розтягнення зв’язок або їх розрив, а також переломи кісток.
Симптоми
- сильний, гострий біль, який виникає відразу після травми – він посилюється при спробах поворушити стопою;
- наростаючий набряк тканин у місці ушкодження, особливо виражений у нижній частині гомілки, місці переходу в стопу – через набряк і біль наступати на ногу і ходити практично неможливо;
- при розриві судин може утворитися гематома, шкіра набуває синюшного відтінку.
При підвивиху гомілкостопа симптоми виражені не так яскраво, як при вивиху та розривах зв’язки. Больові відчуття та дискомфорт особливо виражені при ходьбі, у спокої вони можуть слабшати. Суглоб набряклий, деформований, рухи стопи обмежені, шкіра має звичайний колір.
Лікування
Якщо після травми (падіння, підвертання ноги) виник біль і набряк, чути тріск або хрускіт, потрібно негайно звернутися до травмпункту. Необхідно визначити тяжкість пошкодження суглоба та виключити переломи кісток, що буде важливо для лікування вивиху гомілкостопа. Самолікування при такому вигляді ушкодження загрожує наступною нестабільністю зв’язок і повторюваними травмами при найменших ушкодженнях та розвитком остеоартрозу суглоба (хронічного запального ураження з руйнуванням хрящів та кісток).
Діагностика
При підозрі на вивих гомілкостопа потрібно звернутися до травмпункту та/або записатися на прийом до травматолога-ортопеда в клініку «Канон».
Перший етап – це з’ясування обставин отримання травми та огляд лікаря, в ході якого він з’ясує, де локалізовано найбільш сильний біль, наскільки обмежено рух стопи, які додаткові скарги є у пацієнта. Травматолог оцінить величину набряку, наявність синців або гематом, положення стопи.
Обов’язково проводиться рентгенографія ураженого суглоба, щоб унеможливити переломи кісток. Щоб не пропустити можливих пошкоджень рентген роблять у двох проекціях, це дає можливість оцінити стан великогомілкової та малогомілкової кістки, зовнішньої та внутрішньої кісточки.
Методи лікування
Після встановлення діагнозу лікар проводить знеболювання, щоб вправити вивих і накласти пов’язку, що фіксує. Якщо підтверджується перелом кісток, деформація суглоба чи усунення кісток, після відновлення правильної будови суглоба лікар фіксує стопу у правильному положенні гіпсовою пов’язкою.
Якщо це вивих гомілкостопа без перелому, лікар накладе гіпсову лангету U-подібної форми (від пальців, по низу стопи, із захопленням п’яти та верхньої третини гомілки) терміном 12 – 14 днів. Якщо травма серйозніша, гіпсується вся стопа і нижня частина гомілки терміном до 3 – 5 тижнів.
Для зменшення болю та запалення на перші 3 – 4 дні рекомендується прийом нестероїдних протизапальних ліків (у таблетках чи капсулах). Вони зменшують болючість і набряк, дискомфорт у ураженій ділянці.
Після зняття пов’язки призначається лікувальна фізкультура та масаж кінцівки, поступове збільшення навантаження на стопу, щоб допомогти відновити функції пошкоджених тканин суглоба, зв’язок, покращити кровообіг. При ходженні спочатку не можна перевантажувати суглоб, можливо ходіння з бадіком. Додатково може бути рекомендований курс фізіотерапії, особливо в літньому віці, коли процес загоєння йде повільніше.
Важливо підібрати зручне та нековзна взуття, щоб у перші тижні поле зняття пов’язки чи гіпсу не допускати повторної травми, яка може серйозно пошкодити тканинам суглоба.